kategorierekonstukce a nástavba
klientsoukromá osoba
projekt2014-2015
realizace2015

Objekt bytového domu, který je součástí uliční fronty v ulici Boženy Němcové, byl vystavěn ve třicátých letech 20. století. Původní dům měl tři obytná podlaží, suterén a podkroví s valbovou střechou. Po úpravách, jejichž cílem byla celková fyzická i morální obnova domu, má dům 4 bytové jednotky, z toho jednu mezonetovou v posledních dvou podlažích.

V mezích navržených stavebních úprav byla vyvíjena snaha o zachování původních architektonických prvků a členění fasády v maximální možné míře. Zásadní úpravou prošla z pohledu původního architektonického řešení dvorní fasáda, kde byly zrušeny předstupující balkony s prosklenou stěnou. Původní valbovou střechu nahradila obytná nastavba, která směrem do ulice ustupuje původní hmotě domu. Tím se vytvořil prostor pro pobytovou venkovní terasu přičleněnou k hornímu podlaží mezonetového bytu. Dispozice bytů byly uzpůsobeny současným požadavkům na bydlení, obvodový plášť kompletně zateplen, špaletová okna byla vyměněna v obytných částech za dřevohliníková, ve schodišťovém prostoru a nebytových prostorech suterénu za hliníková ve stejném členění.

Volba barevného řešení, kdy původní hmota domu je navržena v bílé barvě a nástavba v tmavém odstínu, pomáhá odlišit původní a nové. Schodišťový prostor je barevně pojednán v rozmezí těchto odstínů. Zábradlí terasy je subtilní, transparentní bez výrazného vzorování v tmavém odstínu, aby nerušilo ale pouze doplňovalo hmotovou kompozici.

Vjezd a vstup na pozemek z ulice Boženy Němcové i provozní uspořádání objektu zůstaly zachovány. Původní uliční oplocení bylo nahrazeno novým, kde nosnou část tvoří betonová konstrukce, doplněná subtilními kovovými výplněmi s horizontálním členěním. Do oplocení je zakomponován energetický pilíř a přístřešek pro popelnice.

+ Zobrazit celý popis